Izolacje natryskowe: rodzaje

Izolacje natryskowe

Izolacje natryskowe to z pewnością jedna z coraz popularniejszych metod ociepleń budynków. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej pianki poliuretanowej – tymbardziej, że występuje ona w dwóch formach: otwartokomówkowej oraz zamkniętokomórkowej.

W poniższym artykule postaramy się przedstawić różnice pomiędzy nimi.
Na początku jednak przedstawmy czym są poliuretany: to tworzywa sztuczne o bardzo wszechstronnych możliwościach. Można jest wytwarzać m.in. jako lakiery, kauczuki, czy materiały skóroodporne. Najczęściej używa się ich jednak do tworzenia pianek izolacyjnych.

Pianka zamkniętokomówkowa składa się (jak sama nazwa mówi) z komórek zamkniętych: jest ich minimum 90%. Jej gęstość jest bardzo duża, wynosi od 30 do nawe 60 kg na metr kwadratowy.

W przypadku pianki otwartokomórkowej, zdecydowana większość komórkowej jest otwartych. Masa tego typu pianki wynosi około 12 kg na metr kwadratowy.


W jakich sytuacjach należy więc używać pianki zamkniętokomórkowej i odwrotnie?

Pianka otwartokomórkowa, ze względu na swoją lekkość i przepuszczalność idealnie sprawdza się w ociepleniach poddaszy, które chcemy przerobić na lokae użytkowe.

Piankę zamkniętokomórkową, warto użyć w przypadku termoizolacji i hydroizolacji ścian, płaskich dachów, budynków inwentarskich, magazynach, chłodni itd.

Czym różni się proces rozprowadzania izolacji otwartokomórkowej od zamkniętokomórkowej?

W przypadku izolacji zamkniętokomorkowej, pianka jest naprowadzana za pomocą specjalistycznego sprzętu na powierzchnię. W trakcie żelowania, materiał kilkukrotnie zwiększa swoją objętość. dzięki czemu wypełnia wszystkie szczeliny. Znakomite przyleganie do niemal każdego materiału pozwala na nanoszenie pianki w dowolnym kształcie. Warto pamiętać, że w przypadku sytuacji w których pianka jest narażona na kontakt z promieniami UV, należy pokryć ją odpowiednią powłoką.
Pianka otwartokomórkowa, podobnie jak zamkniętokomorkowa, rozprowadzana jest za pomocą specjalistycznego sprzętu. Już po kilku sekundach zwiększa swoją objętość nawet kilkaset razy, co zapewnia odpowiednią szczelność. Warstwa, ktora zostaje nałożona jest ciepła i elastyczna.

 Jeżeli chcą Państwo skorzystać usług profesjonalnego ocieplenia budynków, serdecznie zachęcamy do skorzystania z firmy Drewnolim. Działamy na terenie całego województwa małopolskiego. Dane kontaktowe znajdują się w zakładce „kontakt„.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *